Catch all party?

Asi nejčastěji zmiňovaným pojmem na dnešním sjezdu ANO byl anglický název „catch all party“. I sám Andrej Babiš se do něho evidentně zamiloval.

Výklad může být a je různý, ale špičky Akce nespokojených občanů (ANO) jej evidentně chápou jako „Strana pro všechny“. Tomu odpovídá také snaha, aby si z jejich programu mohl vybrat každý. Novináři někdy pro programovou nabídku této politické síly používají termín „švédský stůl“. Každý si tam prostě vybere, na co má chuť.

Na sjezdu se ukázalo, že se zatím více konzumuje levé strany švédského stolu. To je hlavně zásluhou toho, že poprvé od roku 1990 se obě české nejvýznamnější levicové strany dokázaly domluvit na spolupráci. A nic na tom nemění, že jak KSČM, tak ČSSD tak činí se skřípěním zubů. Zdůrazňuji to také proto, že řada protagonistů hnutí na sjezdu jasně prosazovala, aby se v budoucnu více konzumovalo zprava.

Myslím, že to je důležité poselství pro české levicové voliče, kteří si myslí, že stačí volit Babiše a vláda bude věnovat více pozornosti sociálním a levicovým tématům. Proč volit levici, když Babiš je nakonec spolehlivější. Ale sjezd naopak ukázal, jak je důležité, aby KSČM a ČSSD měly dostatečnou váhu, aby ANO, byť nerado, muselo zůstat u „levé strany švédského stolu“.

Já samozřejmě více fandím KSČM, ale myslím, že by si tuhle pravdu mělo uvědomit co nejvíce těch našich spoluobčanů, kteří chtějí, aby sociální, ekologická a další levicová témata byla v centru české i evropské politiky. A mimochodem – první takovou příležitostí budeme všichni mít skoro přesně za tři měsíce při volbách do Evropského parlamentu.

Lubomír Ledl, místopředseda CV SDS,
kandidát do EP na kandidátce „KSČM – Česká levice společně“

Napsat komentář