Interview ČT24 s Kateřinou Konečnou

Myslíme, že i vás zaujme rozhovor Zuzany Tvarůžkové s Kateřinou Konečnou, který se objevil na ČT24 21. 2. 2019. Kateřina Konečná docela otevřeně popisuje vztah svůj a KSČM k vládě Andreje Babiše a k Evropské unii. Kdo dá přednost poslechu, otevře si záznam Interview ČT24,  kdo raději čte, následuje přepis rozhovoru.

ZT Premiér je na schůzce s předsedou komunistů. Ti mají výhrady k personálnímu složení kabinetu, ale i k ekonomickým plánům vlády. Její předseda ale většinu komunistických výtek odráží, ale zároveň jejich hlasy k vládnutí potřebuje. Co nakonec vyjde z této přetahované a jak moc už se začínají projevovat blížící se evropské volby i na vnitřní politice? O tom se budu bavit v dnešním interview s europoslankyní KSČM Kateřinou Konečnou. Děkuji za to, že jste přijala pozvání.

KK Děkuju za pozvání a hezký podvečer Vám i divákům.

ZT Tak jak už jsem říkala, v těchto chvílích jedná váš předseda Vojtěch Filip s premiérem Andrejem Babišem. Vy čekáte třeba nějaký zásadní výstup z téhle schůzky?

KK Čekám to, že mu řekne požadavky, které zazněly jak na našem výkonném výboru ohledně některých věcí, které nás trápí ve vztahu k vládě, a čekám klasickou výměnu, která probíhá poměrně pravidelně. Já bych to nepovažovala za nic zásadního.

ZT Z vašeho pohledu, která ta výhrada je nejzásadnější, na které by měli komunisté trvat?

KK My máme samozřejmě výhrady k některým programovým věcem, které se dějí na ministerstvech. Ať se to týká ministerstva zahraničních věcí, dopravy, průmyslu a obchodu. Já vždycky tvrdím, že je lepší, když ti spolu lidé mluví, než aby si to vzkazovali třeba přes vaše Události a komentáře nebo přes média. Je to prostě o tom, že si myslím, že je fér, aby se ti lidé potkali. Takže předpokládám, že pan předseda dneska s panem Babišem projednává přesně tyto výhrady, které zaznívají.

ZT Tak oni předpokládám už mohli o tom několikrát se bavit spolu. Komunisté se těžce srovnávají s pozicí ministra zahraničí a obsazení této pozice panem Petříčkem. Vy jste počítali s tím, že budete mít nějaký větší vliv na personální složení vlády?

KK Ne, my jsme do toho šli se sedmi programovými prioritami. I bezpochyby jejich naplnění bude tématem toho rozhovoru, jakým způsobem se plní ty naše programové priority. Ale zároveň jsme nepočítali rozhodně s tím, že to budeme obsazovat. Ale myslím si, že jsme dostatečně suverénní strana, abychom si mohli říci k jednotlivým krokům, které následně poté, co je přinese pan Petříček na vládu, dělá celá vláda, prostě vyjádřit svá stanoviska. Ale to že máme rozdílnou zahraniční a bezpečnostní politiku, to jsme věděli od začátku. Konec konců, to byl důvod, proč jsme do té vlády nešli natvrdo. A oficiálně.

ZT To znamená, má vůbec ale smysl po premiérovi chtít, aby třeba právě ministra zahraničí odvolával, měnil atak dále, když sami víte, že na to jaksi nemáte žádný podepsaný závazek. Žádnou deklaraci. Že byste měli mít vliv právě na personální obsazení. Nejsou toto spíše takové politické hrátky a snaha se zviditelnit?

KK Já myslím, že má smysl to chtít. Protože já si myslím, že pana premiéra musí zajímat, co dělají jeho ministři. Je vidět, že …

ZT Tak ono ho to asi zajímá, ale on se ho několikrát zastal.

KK No tak je vidět, že moc spolu nekomunikují. Protože pan Petříček se před dvěma dny chlubil, jak jde vyjednávat schůzku premiéra do Ameriky. A pak přišlo vlastně z amerického velvyslanectví, že pan premiér si ji domluvil sám a konec konců to tak i komentoval. Takže já bych tedy o té komunikaci mezi ministerstvem zahraničních věcí a vládou nebo premiérem úplně jako trošku zapochybovala. Ale každopádně je to prostě samozřejmě o tom, že se domnívám, že pro pana premiéra je důležité, vědět, co si myslí strana, která vlastně způsobila to, že v té vládě vůbec je a že je premiérem. A samozřejmě, že pro nás…

ZT Tak to pochopitelně byla sociální demokracie, se kterou uzavřel to koaliční partnerství. Proto se ale ptám, jestli má smysl to po něm chtít? Takovouto výměnu, když vidíte, že premiér zatím tedy alespoň ministra odvolat nechce?

KK Tak je to také o tom, že myslím, že pan Petříček si postupně sbírá a určitě dojde v čase k tomu, že se domnívám, že už to překročí určitou mez i pro pana premiéra. My jenom upozorňujeme na některé věci, které nejsme schopni akceptovat, a pro nás jsou zcela nepřijatelné. Posledních 14 dnů, tři týdny pana Petříčka ve funkci, to je co den, to zážitek. Takže já si myslím, že je prostě fér se o tom bavit. Je fér, abychom my ty výhrady neříkali skrze média. Ale abychom je říkali tomu, kdo s tím může něco dělat. To, jestli pan pan premiér v podstatě přebírá politickou odpovědnost za pana ministra Petříčka tím, že ty výhrady od nás slyšel, a přesto ho dále bude tolerovat ve vládě, to už je potom jeho rozhodnutí. A samozřejmě my jako KSČM na to budeme v budoucnu upozorňovat. Že to nebylo pouze o panu Petříčkovi, ale o panu premiérovi, který nemůže říct, že by nevěděl.

ZT Teď mi řekněte, co bylo tím zásadním zlomovým tématem, které vás třeba dejme tomu úplně rozlítilo nejvíce, dejme tomu i osobně. Byla to Ukrajina? Byli to banderovci? Z vašeho pohledu. V těch posledních týdnech a měsících.

KK Já myslím, že byly jako tři, které šly v neskutečném sledu a kdy se to jenom stupňovalo. Byla to návštěva Ukrajiny. A u mě osobně, ať to byla návštěva Ukrajiny a taková věc, že nepřipomeneme například tragický masakr v Oděse a podobně. A že se tam zastáváme banderovců, respektive že nějakým způsobem vůbec se nepostavíme proti tomu, abychom jasně řekli stanovisko, které třeba říká i slovenská vláda. Takže to není to o tom, že nikdo nemá odvahu. Jsou státy, které mají odvahu. A říkají ty věci pravými jmény. A zároveň …

ZT Na druhou stranu třeba používáte, a teď jste se sama opravila pojem zastává se. Skutečně se zastává? To že se k tomu nevyjádřil? Znamená to zastávat? Není tohle toto trochu nefér?

KK To jakým způsobem se Ukrajina postavila k Banderovi, je natolik zásadní, že bych očekávala, že pokud tedy pan Petříček nemá politiku dvojího metru, takže ukázal, že má, já to řeknu na tom druhém příkladě, že prostě ministr zahraničních věcí ČR zcela jasně sdělí, a myslím si, že by to sděloval za celou ČR, co si o tom, že někdo legitimizuje takového člověka, jako je Bandera, prostě myslí. Protože když se potom podíváme, jak se dva dny na to, vrhl do boje ve Venezuele a jakým jednoduchým způsobem bez toho aby evidentně znal faktická data toho, co se ve Venezuele děje, se postavil na stranu v podstatě samozvaného prezidenta a vůbec …

ZT Nakonec jemu pogratuloval k prezidentství také náš český prezident Miloš Zeman.

KK Ale to jako já nebudu obhajovat. Protože se domnívám, že to byla veliká chyba. Ale bavíme se o panu ministru Petříčkovi. Tak je to další věc. A veš chvíli, když si potom v nějakém sobotním vydání nejmenovaného deníku si přečtu vyjádření pana ministra, že je vlastně v pohodě, když vypovídáme smlouvu INF, tak musím říct, že to jsou prostě tři věci, které byly během jednoho týdne a přesvědčily mě o tom, že pan ministr Petříček si možná teď odjel do Ameriky pro nějaké další noty.

ZT Co se týče ještě samotné Ukrajiny, ministerstvo zahraničí řeklo, že nová legislativa, která se právě dotýká i banderovců je čistě ukrajinskou záležitostí. Opravdu to tak není? Co by přeci český ministr na tom, co se chystá Ukrajina udělat, mohl změnit?

KK Ale, tak minimálně to, že Ukrajina je vázaná na pomoc, i na českou rozvojovou pomoc. A na finance z ČR. A z celé EU. A předpokládám, pokud se bavíme o dodržování lidských práv, o nějakých morálních hodnotách, které v EU máme a vždy nám to v EU její představitelé i tvrdí, že tím tlakem, i třeba diplomatickým můžeme docílit toho, že nějakým způsobem nedojde k věcem, jako došlo na Ukrajině, tak se domnívám, že to prostě zmínit měl a měl být daleko radikálnější, protože měl jedinečnou příležitost. Ono tam moc ministrů zahraničí nejezdí. Byl tam myslím dánský nebo holandský, teď mě neberte za slovo. Ale evidentní je, že ta návštěva byla poměrně ojedinělá. A pokud máme nějaké výhrady, tak je máme říkat zcela nahlas.

ZT A mimochodem, když zmiňujete třeba problematiku lidských práv, když jezdí ministři zahraničí nebo prezident dejme tomu do Číny, tak neslyšíme od komunistů, že by jim vadilo, že by často nezmiňovali problematiku lidských práv. Není tohle spíše o nějakém nepřekročitelném pohledu na ten svět, že ministr Petříček bude hájit ten prozápadní, vy sice mluvíte o notách z USA, který se ale nebude nikdy moci slučovat s třeba vaším?

KK A proč by se nemohl slučovat? My jenom hájíme politiku, která nebude politikou dvojích práv a dvojího pohledu na svět. A ve chvíli, když my se stavíme k Ukrajině, dáváme jim obrovskou finanční pomoc, i z peněz českých daňových poplatníků, jako celá EU, a zároveň jsme se nebyli schopni postavit například za Řecko, které Trojka vlastně zařízla, zařízla tam ty občany EU, ve chvíli, kdy pan ministr Petříček jede na Ukrajinu, plácá si tam rukou s lidmi, kteří prostě zároveň v tu chvíli schvalují legislativu, která se domníváme, že je prostě šílená, a z druhé strany den nato je schopen zasahovat do země a do suverenity země jako je Venezuela, tak ano, s touto politikou se nikdy neztotožním a nikdy ji nebudu schopná hájit.

ZT Mimochodem tu cestu na Ukrajinu schválila vláda. Tím se samozřejmě hájí i ministr. Ale je to asi…

KK Ale je to přesně…

ZT … adekvátní. Ale je to o tom, aby to nevypadalo nějak bokem, je to cesta ministra zahraničí, kterou schválila vláda. A ministr říká, že jaksi reprezentuje stanovisko vlády. V tomto ohledu se tedy komunisté asi budou vždy asi odlišovat. Od současné zahraniční politiky.

KK Je to o tom, o čem jsme se bavili na začátku, je to i zodpovědností pana premiéra. A možná je to i jedna z věcí, o které se teď premiér baví s naším předsedou. Protože pan premiér tím, že kryje tyto věci, že proti tomu nevystupuje, tak v podstatě schvaluje, co se děje a jaká politika se hraje na ministerstvu zahraničních věcí. Nám se prostě nelíbí.

ZT Zvažovali jste někdy opravdu vážně, že byste vládu v nějakém momentu jako komunisté nepodpořili?

KK U nás je to o tom naplnění těch sedmi programových priorit, které ještě zdaleka naplněny nebyly. Ale činí se kroky, aby naplněny byly. Ve chvíli, kdy uvidíme, že ty kroky se činí pouze nějakým formálním způsobem, že se dostatečně například netvoří legislativa, nebo že na ministerstvu průmyslu a obchodu ten odbor surovinové politiky nefunguje, tak jak my máme představu, že by fungovat měl, tedy v zájmu ochrany nerostného bohatství ČR, tak bezpochyby nastane čas, kdy se budeme muset zcela vážně zamyslet nad tím, jestli tohleto už není ta chvíle, kdy bychom od toho odešli. Ale za mě osobně ty poslední kroky i v té diplomacii jsou velmi zdviženým prstem. Musím říci, že já jsem nikdy nebyla úplně šťastná z toho, že se to událo. Ale z druhé strany, to co dělá pan ministr Petříček, myslím, že je už úplně v rozporu se zájmy ČR. A bylo to taky velkým tématem. Ale my jsme se dohodli, že do mezinárodní politiky zasahovat nebudeme. To znamená, v tuhle chvíli jsme ve fázi: chceme naplnění našich sedmi priorit. A poté, pokud nebudou naplňovány, budeme se o tom bavit.

ZT Zítra Vojtěch Filip také přichází jaksi s požadavkem, že by vláda měla snížit svůj rozpočtový deficit. Což je ekonomická otázka, související s řadou dalších jako jaksi ekonomických plánů téhle vlády. Je vidět, že ministerstvo financí se rozhodlo šetřit a bude nutit další ministerstva, aby šetřila. Jak vy vnímáte možná i právě z toho vašeho bruselského pohledu tou optikou tu zodpovědnou ekonomickou politiku současné vlády a vlády, kterou podporujete? Když vidíte, že na některé plány už ani evidentně nezbývají peníze. Byly tady témata jako obědy zdarma. Nakonec od toho premiér ustoupil. A je vidět, že se možná i vláda připravuje na nějaké horší časy. Dostatečně zodpovědně podle vás?

KK Určitě by se měla. Ale ne dostatečně zodpovědně. To jejedna z věcí, o které si myslím, že musí přijít, a to je debata o daňových reformách. My se musíme začít bavit o sektorové dani, o progresivním zdanění. Protože já si nemyslím, že ty peníze a ty polštáře tam nejsou.

ZT O progresivním zdanění ale premiér asi příliš nehovoří…

KK Mně je jedno, o čem že chce mluvit premiér.

ZT To se asi neshodnete.

KK Mně je úplně jedno, o čem chce mluvit premiér. Ale pokud my říkáme, že některé ty kroky, jako je valorizace důchodů, zvyšování minimální mzdy, jsou pro nás prioritní, tak ať si na ně premiér najde peníze. A my jenom říkáme, jakou cestou by se vydala KSČM, která má řešení k tomu, kde ty peníze vzít. Ve chvíli, kdy pan premiér zvolí nějakou jinou cestu, tak ji budeme hodnotit. A pokud bude v souladu s naším programem, tak jsme schopni ji podpořit. Pokud nebude, tak potom ať pan premiér dělá, co umí.

ZT Myslíte si, že tohle téma třeba může být jaksi další střetové, kde se bude ubírat, kde se bude šetřit a komu se bude přidávat? Andrej Babiš teď na sněmu hnutí ANO jasně řekl, že chce také vyjít vstříc více živnostníkům. Mluví o zavedení daně spíše u hazardu, u tvrdého alkoholu atd. O progresivní dani nemluvil. Nemůže tady dojít ke střetu?

KK Klidně k tomu může dojít dnes a denně. Protože Andrej Babiš nedělá levicovou politiku. Vždyť on vlastně neví, jakou dělá politiku. On nám to teď i sdělil, že je široce rozkročen.

ZT Možná ani nechce právě.

KK Ale vlastně ve své podstatě jenom tím, které strany ho podpořily v tom jednom hlasování v našem případě a v hlasování o rozpočtu, tak je nucen dělat politiku, která je pro lidi a není nucen dělat politiku, kterou by asi dělal jako podnikatel a kterou předvádí ve svých podnicích. Takže jakoby v tomhle případě my budeme tlačit dál na to, aby se ty rezervy hledaly tam, kde my si myslíme, že jsou. Já si dovedu představit, že například lidé, kteří daní v ČR v daňových rájích, tak nebudou dostávat dotace z českého státu, z EU. Že půjdeme tvrdě po tom, aby nedocházelo k únikům do daňových rájů. Že půjdeme velmi tvrdě po sektorové dani. A že i téma progresivního zdanění bude otevřené. Já s tím opravdu nemám problém. To, jestli pan premiér to vezme za své, nebo nám řekne, že ty peníze chce ukrajovat například z důchodů, tak to už by asi pro nás bylo to nepřekročitelné, protože …

ZT On zatím hovoří, že by chtěl důchody jaksi navyšovat.

KK Těch sedm podmínek my prostě máme. Pokud je přestane respektovat, pak není důvod, aby KSČM dál tuto vládu podporovala. Ale v tuto chvíli máme tu jedinečnou příležitost a to je faktem, že my můžeme říkat a určovat si, kam chceme, aby ta politika vedla a ty důchody a zvyšování minimální mzdy pro nás prostě jsou prioritou, protože jsou pro všechny občany. Ve chvíli, kdy by pan premiér vládl s ODS, tak máme asi znovu rovnou daň, máme obrovské problémy v sociální oblasti, nenavyšujeme platby za státní zaměstnance, to znamená hroutí se nám zdravotnictví. Tak ať si vybere…

ZT Teď to nakonec vypadá, že státní zaměstnanci se budou muset propouštět. Není tady ta nezodpovědnost právě dána těmi často – a teď už to můžeme nazvat levicovými i nelevicovými sliby a jaksi tou neodpovídající realitou? A zároveň tím tlakem, který směřuje z vaší strany a otázka je, jestli na něj bude mít tento stát vůbec peníze?

KK Tento stát má dost peněz. Z tohoto státu odchází několik desítek miliard ročně jenom díky tomu, že má legislativu, jakou má a je to umožněno. Z tohoto státu jsou vyváděny peníze nadnárodních korporací do jejich daňových rájů. Tento stát fakt není chudý. O tom jsem přesvědčena. To znamená – my jenom chceme, aby to bylo přednastaveno. Jestli pan premiér říká, že má jinou cestu na to, aby našel na ty naše priority peníze, mě je to upřímně jedno. Pokud to nepůjde proti občanům ČR.

ZT Blíží se volby do Evropského parlamentu v době brexitové. Je tady další kolo jednání premiérky Mayové a Junckera. Podle mluvčího premiérky dochází k pokroku a pan Juncker říká, že není optimistou. Jak odvrátit Brexit bez dohody. Vy jste pesimistka nebo optimistka v tomhle?

KK Já jsem dlouhodobá pesimistka v tomto ohledu. Já jsem byla asi první europoslankyně, která si dopisovala se státním tajemníkem pro evropské záležitosti a s panem premiérem. Žádala jsem je už v létě, aby se ČR připravila na to, že může dojít k tomu, že odejde Velká Británie bez dohody. A já jsem přesvědčená, že vláda by měla mít velmi podrobné analýzy, co to může v jednotlivých sektorech znamenat. My se bavíme často o automobilovém průmyslu a ekonomice. Ale Velká Británie je pro nás stěžejní dodavatel některých surovin pro výrobu léků, některých zdravotnických prostředků. To znamená my musíme být nachystáni také na tuto variantu.
Mně je velmi líto, že Velká Británie odchází. Především z toho důvodu, že pro ČR byla významným partnerem také ve vyjednávání například v Evropském parlamentu. Prostě Britové vždycky patřili k té konstruktivní části toho, co se dalo předvídat. Z Velké Británie se teď stává v podstatě zcela nepředvídatelný politický systém. A já jsem přesvědčená o tom, že my se musíme začít chystat na scénář bez dohody.
Pokud dojde ke scénáři s nějakou dohodou, nebo se to odloží, bude to jenom dobře. Já to přivítám. Ale to že se na to máme připravovat a měli jsme se připravovat i jako ČR, o tom jsem také přesvědčena. A je to jedna z mých velkých výhrad vůči panu premiérovi.

ZT Jak moc je to podle vás dejme tomu ten riskantní scénář vina Velké Británie a její národní politiky a vnitřních sporů? A jak moc se jaksi snaží EU za odchod velké Británie Británii trestat? Protože i tak to někteří politici nazývají.

KK My jsme jako Evropský parlament, který jsme stěžejní, protože my nakonec budeme hlasovat o té definitivní podobě, tak jsme dali několik podmínek. A jedna z nich od začátku byla, že tam musí existovat ta irská pojistka. Protože EU je garantem velkopáteční dohody, která jasně řekla, že žádná pevná hranice mezi Irskem a Severním Irskem už nikdy nebude, aby se nevrátilo násilí na území Velké Británie, respektive EU.
Paní Tereza May to věděla. A já to považuji, celé to vyjednávání, i to, jakým způsobem a špatně se vede, za v tuhle chvíli osobní selhání Terezy May a bohužel musím říci zčásti i labouristů, kteří prostě upřednostňují ty své zájmy nad zájmy Velké Británie.
Ale to, že jde především o vnitřní spor uvnitř Velké Británie, to že jsou tam kladeny podmínky, které jsou vlastně nerealizovatelné od začátku, to je faktem. A to že Tereza May mnohokrát přijela do Bruselu, něco dojednala a na cestě zpátky do Velké Británie jí zavolal představitel té její koaliční strany, malinké strany s deseti poslanci, a řekl, takto teda nebude. A ono to tak opravdu nebylo, to jsme si také prožili.
Takže já si myslím, že je to velkým selháním. Jak jsem řekla, z předvídatelné Británie se nám stala absolutně nepředvídatelná Velká Británie. Ale může si za to Tereza May sama. Ona vyvolala předčasné volby, ona způsobila tento chaos, ona není schopna vyjednat ve vlastní straně podporu.

ZT Co si myslíte, že bude zásadní v době právě evropských voleb pro celou EU, v době kdy se tříští velmi pohledy zemí na dejme tomu budoucí integraci?

KK Zásadní bude to, abychom si konečně řekli, jak tu EU vidíme do budoucna. My jsme vlastně díky všem těm krizím, kterými jsme si prošli za posledních 10 let, i díky tomu, že Británie vystoupila nebo se rozhodla vystoupit z EU, tak jsme úplně přestali vést debatu o tom, kam EU chceme směřovat. A to je teď naším zásadním cílem. Protože ona dál nemůže fungovat, tak jak funguje. To je prostě neudržitelný systém, který se zákonitě musí v nějakou chvíli zhroutit.
A já si myslím, že by bylo fér říci, jakým způsobem si představujeme, aby EU fungovala do budoucna.

ZT Dobře. Dokážete třeba pojmenovat, jaksi v nějakých konkrétnějších obrysech, co se musí zásadně změnit?

KK Určitě se musí reformovat smlouvy. To je prostě základ, který my musíme otevřít. Základní smlouvy, musíme v nich dát daleko větší pravomoc a participaci rozhodování občanů. Musíme dát daleko větší pravomoc zpátky do rukou členských států a národních parlamentů. A musíme dát Evropskému parlamentu zákonodárnou iniciativu.
Je obrovská ostuda, že po tolika letech fungování EU jediná demokratická instituce v EU volená přímo, Evropský parlament, nemá zákonodárnou iniciativu.
Musíme natvrdo osekat pravomoci Evropské komise. Protože to, co se tam děje, to, kdo tam rozhoduje, je prostě dále neudržitelné. EU nemůže jednat s nadnárodními společnostmi o dohodách o volném obchodu, nemůže si domlouvat výjimky pro palmový olej, když uvedu konkrétní příklad s Indonésií a Malajsií, a přitom nediskutovat s lidmi a farmáři z těchto zemí. Prostě ona neposlouchá občany.
A zároveň je to samozřejmě o tom, že my si EU představujeme ne jako obrannou unii, a tudíž my odmítáme těch 13 miliard, které mají jít do rozpočtu na vědu a výzkum, a chceme je dát do sociálních projektů, které si myslím, že EU, země EU potřebujou daleko víc.

ZT Dokáží samy národní státy, dejme tomu také Česko jaksi vnášet do téhle debaty nějaký zásadní přínos?

KK Já bych si to moc přála, ale zatím nedokáží. Nedokázali jsme to nikdy za těch 14 let bohužel a nedokážeme to ani teď. A já bych si přála, abychom vedli velmi otevřenou debatu například i v Poslanecké sněmovně o tom, kde vidíme to další směřování. Aby ji vedla vláda, protože já dneska nevím, co chce vláda v EU. Protože on nám tady pan premiér vám tady něco tvrdí v televizi. Přijede do Bruselu, my víme, že tam říká něco jiného. A protože možná…

ZT Mohla byste to uvést třeba na nějakém konkrétním příkladu?

KK Tak těch konkrétních příkladů bylo několik. Ale týkaly se tématu třeba migrace, řešení finanční krize, brexitu. Prostě vždycky jako tady nám tvrdí, to co chtějí slyšet občani doma, co mu vyjde z výzkumů, Tam přijde, objímá se s takovými lidmi jako je Macron, Merkelová, tváří se jako největší kamarád, tvrdí, jak všechno bude v pohodě, jak všechno zařídíme. Já jsem neslyšela…

ZT Vy si myslíte, teď nemluvím o objímání, že si myslíte, že je pro ČR jiná cesta, než udržovat dejmu tomu spojenectví s Německem, Francií?

KK Ne. Ale musíme udržovat spojenectví, které je založeno na partnerství. A ne na servilitě. A to je velmi důrazný rozdíl. A tam já to zatím nevidím. Protože já si myslím, že je možná jenom komunikace.
Proto jsem mluvila, že je mi velmi líto, že britští poslanci nebudou s největší pravděpodobností součástí budoucího evropského parlamentu. Protože to byli, ať byli z jakékoliv strany, velmi racionální a spolupracující lidé. A my jsme měli velmi mnoho společných témat. Ale vždy jsme se k sobě chovat jako partneři. Ale nemůžete tvrdit něco občanům ČR a pak prosazovat něco jiného, v rámci toho, když přijdete na bruselský summit. Byť chápu, že to kouzlo okamžiku být pod těmi světly je veliké.

ZT Byl tady také předseda ODS Petr Fiala, který říkal, že budoucí EU se musí smířit s tím, že bude postavená na různých stupních integrace. V tomto se shodnete i třeba s předsedou ODS?

KK Já se na tom neshodnu, protože si nemyslím, že by to bylo správné. Ale shodnu se na tom, že EU se konečně musí smířit s tím, že přestane z Bruselu, respektive ze sídla EU diktovat, ale že daleko více bude chápat ty národní specifika.

ZT Přesto mluvíte o diktování, promiňte, ale sama víte, že jaksi, a sama jste řekla, že ten český přínos není příliš aktivní. Tak je to přece i o potom…

KK No ano, je to vina …

ZT … vina těch reprezentantů té dané země.

KK Ale ano. Teď určitě není vůbec jenom vůči Bruselu, ale i o nás, že si často dopředu neumíme určit priority, že dopředu neumíme zasáhnout. Já když vidím jaký geniální lobistický systém mají v dobrém slova smyslu třeba Poláci, kteří přesně vědí, co chtějí. Ti ministři jsou tam pečení vaření, obhajují, snaží se, zasahují a nejen do jednání v rámci rady, ale i do jednání v Evropském parlamentu. Polští poslanci by v životě nehlasovali proti zájmům vlastní země. V životě by nemohlo dojít k tomu, že se neshodnou například na prioritách CO2.
Já musím říct, teď na obhajobu nás jako českých europoslanců, že jsme se také na mnoha věcech vůči ČR se uměli shodnout. Ale velmi často tam chyběla ta podpora z ministerstev.

ZT Myslíte napříč politickým spektrem?

KK Napříč politickým spektrem, když se jednalo o automobilový průmysl, když se jednalo o energetiku. Uměli jsme si vyměňovat informace, vyjednávali jsme společně.
Ale ve chvíli, kdy premiér nechá odvolat na Ministerstvu průmyslu a obchodu náměstkyni, ve chvíli, kdy se uzavírá největší nový ekonomický energetický balíček v EU, který nám dává energetiku na dalších 30 let dopředu a říká nám, jak to máme dělat, a v tuhle chvíli tady v ČR není nikdo, kdo by za ČR vyjednával na těch nejvyšších fórech, tak je to prostě ostuda. A můžeme si za to, jak je ten balíček vyjednaný který nevyhovuje ČR, v tuhle chvíli sami. Protože to nezvládneme pouze my v Evropském parlamentu.
My se prostě musíme naučit, že nestačí jenom kritizovat a říkat ne, ne, ne. Ale že jsou i metody, jakým způsobem si můžeme prosazovat ty naše české zájmy v rámci toho, jak EU funguje. Pak nám třeba i přestanou diktovat. Ale oni nás v tuhle chvíli mají za ty, kteří to vždycky nějak skousnou.

ZT Říká europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná. Já vám děkuji, že jste přišla do interview ČT 24.

KK Já děkuji za pozvání. Na shledanou.

Napsat komentář