Nenechme to tak!

Text předsedy CV SDS Milana Neuberta, připravený pro projev 26. 1. 2019 na demonstraci na Václavském náměstí.

Všechny vás v tom studeném počasí zdravím. Jménem svým, jménem Strany demokratického socialismu i jménem Spojenectví práce a solidarity.

Je zima, ale nás hřeje vztek, protože nás štve, jak jsou věci potřebné k životu drahé, a hlavně když začíná být jasné, že to zdražování bude pokračovat.

Naše hlavní otázka dnes stojí, co s tím můžeme udělat, protože my to tak nechat nechceme. Jednoduše se na to koukněme:

Drahota je vlastně řešení rovnice, která má dvě strany – na jedné straně je, co si vyděláme, na druhé straně to, co dáme každý měsíc, abychom mohli důstojně žít.

Starat se musíme současně o obě strany problému. Tou jednodušší stranou jsou naše příjmy, to vyžaduje naši osobní statečnost a bojovnost. Není žádná částka, na kterou máme za práci nárok. Fakticky děláme práci za peníze, za něž jsme ochotni onu práci dělat. Všimněte si, že dnes bezstarostná, a tudíž statečnější mladší generace dostává za tu samou práci více peněz. Abychom si rozuměli – to není proti mladším. Říkám to naopak starším – je třeba chtít víc – jednotlivě a hlavně v kolektivu. Je třeba bojovat. Nenechme to tak.

Druhá strana rovnice – naše výdaje – je daleko komplikovanější. Tam bojovat pouze jako jedinci můžeme stěží. Tam stojíme proti kolektivnímu trhu, takže tam musíme bojovat kolektivně.

Před třiceti lety nám začali tlouct do hlavy, že trh vše vyřeší. Jen si na to vzpomeňte. My už dnes ale všichni dobře víme, že nám kecali. Ano, něco vyřeší, toaletní papír máme. Ale v těch zásadních věcech se ukázalo, že ruka trhu je slepá a chromá.

Já se vždycky naštvu, když slyším největší minulé podporovatele trhu, třeba Klause, jak svádí problémy jinam. Tedy ne chyba trhu, chyba kapitalismu, ale ti zlí z EU, nebo zlí ekologové. Tím nehájím ani EU, ani občas šílené ekology, ale říkám, že ten problém je v monopolně deformovaném trhu a centrální bance utržené ze řetězu.

Proto je třeba trh správně regulovat. A to za daných podmínek nemůžeme sami, ale prostřednictvím politické reprezentace. Proto je důležité, aby levice v parlamentu byla silná. Její hlavní úkoly teď podle mne jsou:

  • státní podpora sociálního bydlení a změny danění nemovitostí;
  • zrušení DPH na základní životní potřeby včetně energií v domácnostech;

To je třeba chtít, to je třeba podporovat. Nenechme to tak!

Napsat komentář